Staff Directory

Denise Deaver

Payroll & Accounts Payable/Receivable

Allie Emery

Director of Teaching & Learning

Craig Mobley

Business Manager

Cassi Pearson

Superintendent

Linda Russell

Director of Human Resources (Shared)

Lisa Willis

Administrative Assistant to Superintendent

Brian Barkey

Art Teacher

Paige Bolton

Family Consumer Science (FCS) Teacher

Natasha Boosalis

Administrative Assistant

Lindsey Carlson

English Language Arts Teacher

Keri Carter

Para-Educator

Lindsey Clark

Math Teacher

Camille Crossett

Social Studies Teacher

Jason DeBower

Business Education Teacher

Dan DeVore

English Language Arts Teacher

Cindy Dirks

Para-Educator

Lizzie Dooley

Math Teacher

Rhonda Douglas

Physical Education Teacher

Jordan Downing

Industrial Technology Teacher

Jackie Duffy

Vocal Music Teacher

Jared Enderson

Social Studies Teacher

Mike Flattery

Custodian

Katy Fleming

Business Education Teacher

Sean Gibbons

Science Teacher

Linda Gullion

Child Nutrition

Rachelle Hall

Administrative Assistant - Guidance, Activities, Tech

Doug Hatch

School Counselor

Cindy Hauschildt

Teacher Librarian, K-12

Lisa Hermsen

6-12 TAG Teacher

Matt Heston

Math Teacher

Danielle Hubler

Child Nutrition, General Maintenance

Mandy Hudson

Academic Support Teacher

Bridgette Jackson

Special Education Teacher

Ryan Jahnke

Technology Systems Technician

Jakob Jehn

K-12 ELL Teacher

Tiffany Johnston

Agricultural Education Teacher

Carolyn Jones

School Counselor

Kelli Keefer

6-8 Instructional Coach

Eric Kellar

Physical Education Teacher

Kyle Keller

School Resource Officer

Amy Lee

Spanish Teacher

Carrie Lee

Para-Educator

Will Lee

Associate

Darla Lovell

Child Nutrition

Daniel Massman

English Language Arts Teacher

Erin McBride

English Language Arts Teacher

Whitney McWilliams

6-12 Stem Coach

Nicholas Moats

Science Teacher

Sonya Mundy

Para-Educator

Angela Nelson

Student Services Coordinator

Kelly Noe

Special Education Teacher

Ryan Paulsen

Activities Director

Stacy Pearson

Administrative Assistant

Tyler Pearson

College Career Readiness Coordinator

Chris Peden

Science Teacher

Lynette Rankin

Child Nutrition

Ryan Richardson

Science Teacher

Tony Rider

Custodial Supervisor, KPAC Supervisor

Matt Ritchhart

History & Special Education Teacher

Megan Ritchhart

Special Education Teacher

Joni Ryan

Math Teacher

Brett Sandy

Assistant Principal

Sean Sanger

Industrial Technology Teacher

Jacinda Shafer

Para-Educator

Barry Smith

Technology Director

Carla Smith

Math Teacher

Skyler Spaur

Health Teacher

Mikayla Splavec

Spanish Teacher

Teresa Stittsworth

Para-Educator

Jason Swanson

Child Nutrition Director

Kaydee Tam

Associate

Meredith Tipping

Instrumental Music Teacher

Mike Van Wyk

Custodian

Kurt Wallace

Social Studies Teacher

Mindie Walter

Associate

Jennifer Wells

Para-Educator

Shannon Wheeldon

Special Education Teacher

Heather Wilcox

9-12 Instructional Coach

Tracy Wilkins

Principal

Carla Bauer

Music Teacher

Karen Baxter

Child Nutrition

Julie Benny

Associate

Leslie Casebolt

Child Nutrition

Mike Cecil

Technology Systems Technician

Claire Cole

English Language Arts Teacher

Turner DeVore

Special Education Teacher

Chantell Downing

Math Teacher

Sara Finnegan

Science Teacher

Kaylee Forst

Special Education Teacher

Desiree Funke

Special Education Teacher

Jason Gramlich

Physical Education Teacher

Megan Guest

Vocal Music Teacher

Cindy Hauschildt

Teacher Librarian, K-12

Lisa Hermsen

6-12 TAG Teacher

Chris Hudson

Social Studies Teacher

Jakob Jehn

K-12 ELL Teacher

Jenny Jensen

Math Teacher

Kelli Keefer

6-8 Instructional Coach

Trenton Keefer

Assistant Principal

Kyle Keller

School Resource Officer

Ann Kingery

Special Education Teacher

Katie Kinnamon

Social Studies Teacher

John Kuiper

Industrial Technology Teacher

Lauren Mann

Associate

Kendra Marsh

Administrative Assistant

Allison Matthias

Family Consumer Science (FCS) Teacher

Tim McBride

Instrumental Music Teacher

Brian McNeill

Principal

Whitney McWilliams

6-12 Stem Coach

Mary Miller

Administrative Assistant

Paul Montell

Associate

Laura Morgan

Associate

Angela Nelson

Student Services Coordinator

Dan Nichols

Bus Driver & Para-Educator

Kelsey Nichols

Art Teacher

Mary Oldham

Science Teacher

Shawna Parker

Custodian

Ryan Paulsen

Activities Director

Grant Pearson

Math Teacher

Kayla Price

Science Teacher

April Ramsey

Child Nutrition

Lori Rinehart

Associate

Patty Sage

Child Nutrition

Corrie Sass

School Counselor

Nicole Schroeder

Social Studies Teacher

Samantha Schultz

Para-Educator

Matt Showers

English Language Arts Teacher

Heather Smith

School Counselor

Sherry Smith

Child Nutrition

Brandy Snodgrass

Para-Educator

Ron Sockriter

Custodian

Tamra Stevenson

Para-Educator

Chelsea Swanson

Associate - Health

Jason Swanson

Child Nutrition Director

Jennifer Turner

Para-Educator

Jim Uitermarkt

Math Teacher

Sydnee Van Wyk

English Language Arts Teacher

Bri Vande Noord

Special Education & English Language Arts Teacher

Jamie Vander Veer

Math Teacher

Nicole Wales

Para-Educator

Robby Wilder

English Language Arts Teacher

Christa Willis

English Language Arts Teacher

Kim Avitt

Special Education Teacher

Carla Bauer

Music Teacher

Gabby Buswell

Associate

Shelly Carter

Reading Teacher

Sarah Christian

3rd Grade Teacher

Kim Collins

K-5 TAG Teacher

Bobbi Cram

Para-Educator

Angie Dingeman

4th Grade Teacher

Selena Dowell

Para-Educator

Devin Dunkin

K-5 Math Coach

Matt Dunkin

3rd Grade Teacher

Jill Findley

K-5 Literacy Coach

Teresa Glover

Child Nutrition

Anne Gullion

Special Education Teacher

Jessica Gullion

4th Grade Teacher

Caty Haning

4th Grade Teacher

Jennifer Hardman

4th Grade Teacher

Teri Hardman

Art Teacher

Cindy Hauschildt

Teacher Librarian, K-12

Sheryl Hefner

3rd Grade Teacher

Dee Huyck

Physical Education Teacher

Jakob Jehn

K-12 ELL Teacher

Sarah Johnson

Custodian

Nancy Kecy

Para-Educator

John Keitges

Principal

Brynn Keller

3rd Grade Teacher

Kyle Keller

School Resource Officer

Rose Kennedy

Associate

Tina Lane

Special Education Teacher

Traci Lee

School Counselor

Stephanie Mitrisin

5th Grade Teacher

Angela Nelson

Student Services Coordinator

Carla Ramirez

Special Education Teacher

Ann Rankin

5th Grade Teacher

Tammy Rankin

5th Grade Teacher

Kenton Reed

Custodian

Susan Rider

Child Nutrition

Juli Rinehart

Associate

Tony Roozeboom

5th Grade Teacher

Janie Salsberry

Child Nutrition

Renae Schumacher

Special Education Teacher

Becky Shilling

Para-Educator

Michael Splavec

K-5 Instructional / Data Coach

Katie Spriggs

4th Grade Teacher

Kim Stanton

Child Nutrition

Jason Swanson

Child Nutrition Director

Angie Uitermarkt

Reading Teacher

Tammy Van Kooten

5th Grade Teacher

Tina Vande Kamp

Associate - Health

Kathy Vander Veer

Para-Educator

Amy Wallace

Administrative Assistant

Edna Whitlatch

Child Nutrition

Peggy Bailey

Custodian

Elaine Bazer

Custodian

Carol Brown

Associate

Ruthann Burkman

School Counselor

Pamela Butler

Kinderprep Teacher

Angela Caughey

Art & Reading Teacher

Theresa Cecil

Child Nutrition

Lori Chrisman

Para-Educator

Amber Cole

Special Education Teacher

Kim Collins

K-5 TAG Teacher

Tina Cook

Kindergarten Teacher

Jean Cox

Child Nutrition

Tina Cox

2nd Grade Teacher

Patti Crawford

1st Grade Teacher

Taylor Darnell

Special Education Teacher

Bill DeHeer

Custodian

Kristina Delaney

Child Nutrition

Jill DeMoss

1st Grade Teacher

Dan Deutschman

Para-Educator

Devin Dunkin

K-5 Math Coach

Jill Findley

K-5 Literacy Coach

Cindy Foster

2nd Grade Teacher

Elaine Galeazzi

Kindergarten Teacher

Beth Gibson

Associate

Maggie Gibson

Associate

Abbi Groenendyk

Special Education Teacher

Linda Harry

Para-Educator

Candi Hatch

Kindergarten Teacher

Cindy Hauschildt

Teacher Librarian, K-12

Shawn Helle

2nd Grade Teacher

Jayce Hollingshead

Para-Educator

Kim Hollinrake

1st Grade Teacher

Jakob Jehn

K-12 ELL Teacher

Kaylyn Kaster

Associate

Kyle Keller

School Resource Officer

Ryan Klein

Principal

Anna Krasko

Associate

Jennifer Lambirth

Reading Teacher

Susan Leedom

2nd Grade Teacher

Amanda Marean

2nd Grade Teacher

Sharla McCloud

Kindergarten Teacher

Sherri McDonald

1st Grade Teacher

Lisa McNeill

Reading Teacher

Lori Morgan

Reading Teacher

McKayla Muniz

Para-Educator

Angela Nelson

Student Services Coordinator

Heather Peterson

Para-Educator

Bobbie Pogue

Preschool Teacher

Erin Prevo

Associate - Health

Cindy Rasmussen

Administrative Assistant

Sarah Rodilosso

Music Teacher

Miranda Rozendaal

2nd Grade Teacher

Shari Schneider

Para-Educator

Laura Shepherd

1st Grade Teacher

Marie Snyder

Special Education / Preschool Teacher

Michael Splavec

K-5 Instructional / Data Coach

Jason Swanson

Child Nutrition Director

Alyssa Swayne

1st Grade Teacher

Lisa Thomas

Kindergarten Teacher

Stacey Trevillyan

Preschool Teacher

Jeremy Van Engen

Physical Education Teacher

Mandy VanderLinden

Kindergarten Teacher

Sherry Vice

Para-Educator

Gail Young

Associate

Ross Dennison

General Maintenance

Kelby Hollingshead

General Maintenance & Electrical Technician

Danielle Hubler

Child Nutrition, General Maintenance

Ross Iddings

General Maintenance

Troy Pearson

Director of Facilities & Operations

Tony Rider

Custodial Supervisor, KPAC Supervisor

Jake Willoughby

General Maintenance

Alan Crook

Bus Driver

Lois Dailey

Bus Driver

Brenda Dunkin

Transportation Director

Dave Garcia

Bus Driver

Ronda Geery

Bus Driver

Owen Golay

Bus Driver

Tim Gotta

Bus Driver

Mike Husted

Bus Driver

Becky Lane

Bus Driver

Dan Nichols

Bus Driver & Para-Educator

Mike Roberts

Bus Driver

Panthers logo